Logo

db66760f-f52a-4b2f-a440-9787b835539e

MUB: Şehitlerimiz Bethnahrin Özgürlük Mücadelesinde Hep Yaşayacaklardır

by / 0 Comments / 43 View / October 8, 2017

Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB) olarak 10 Ekim Şehitleri Anma Günü vesilesiyle özgürlük mücadelemizin ve halkımızın tüm şehitlerini bir kez daha saygıyla anıyoruz. Tarihin her döneminde halkımızın ve anayurdumuz olan Bethnahrin’in (Mezopotamya) özgürlüğü, değerleri uğruna on binlerce kahraman şehit düşmüştür. Şehit kahramanlarımızı anmak, ancak ulusal kurtuluş mücadelesiyle ve özgür bir vatanın yaratılmasıyla mümkündür. MUB, mücadeleye başladığı tarihten itibaren Sayfo dahil tüm katliamlarda hunharca katledilen şehitlere sahip çıkmanın ancak bedel ödenerek olabileceğini pratiğiyle ispatlamıştır.

Geçen yıllar içerisinde ülke içinde ve dışında halkımızın hak hukukunu kazanmak amacıyla verilen mücadelede 39 arkadaşımız şehit düşmüştür. IŞİD vahşet örgütüne karşı verilen savaşta halkımızın onuru, toprakları ve kimliği savunulmuş, bu savunma ve direniş savaşında birçok savaşçımız cephelerde şehadete ulaşmışlardır. Şehitlerin mücadelemizdeki anlamı, önemi büyük olduğu kadar fedakarlıkta belirleyici bir ölçüdür. Şehitler mücadelede ölümsüz sıfatlarıyla her zaman öncü bir role sahiptirler. Çünkü yolumuzu aydınlatan, bizlere doğru hedefleri gösteren ışıktırlar. Cesaretin ve onurlu yaşamın, moral ve inancın bitmez tükenmez kaynağıdırlar.

Mücadelemiz zulme karşı tarihi bir çıkışın ve şehitlere bağlılığın adıdır. Şehitlerimiz fiziki olarak aramızdan ayrılsalar da manevi olarak bize her zaman güç vermişlerdir. Abgar yoldaş Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkının ilk ulusal birlik ve özgürlük şehidi olmuştur. 10 Ekim 1999 tarihinde Zagros dağlarında yola çıkan şehitler kervanı Kandil’de Cudiler, Musul’da hain pusularda şehit düşen Luay ve Zuheyrler, Avrupa’da Matay Rabolar, Khabour’da Athro ve Akadlarla, Tabqa’da Christian ve Hanilerle, Şeddade’de, Qamışlo’da, Raqqa’da ve diğer alanlarda verilen onlarca şehitlerle çoğalmıştır.

Şehitlerimizin yazdığı bu direniş tarihinde halkımız yeniden harekete geçmiştir. Şehitlerimizin silahları, umutları yarıda kalmamış ve MFS, Sutoro, HSNB, NPF askeri güçleriyle, açtıkları yolda zafere doğru yürüyüşümüz devam etmektedir. Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu ile halkların onurlu, ortak yaşam felsefesi pratik gerçekliğe dönüşmüştür. Şehitlerimizin Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkının özgürlük rüyası da bu şekilde hayat bulmaktadır. Büyük ve tarihi kazanımlar elde edilmiş, Bethnahrin’in her parçasında egemenlerin halkımız için imzaladıkları ölüm fermanı yırtılmıştır.

Irak’ta yeni gelişmelerle birlikte halkımızın siyasi statüsü güncelliğini korumakta ve gerçekleşmeye doğru adımlar atılmaktadır. Halkımızın ülke içinde ve dışında örgütlenerek kararlı bir mücadele verilmesiyle uluslararası kamuoyunun gündeminde yer almıştır. Bütün bu gelişmeler şehitlerimizin ve öncülük ettikleri örgütlü mücadele sayesindedir. Günümüzde halkımız için federasyon, kanton, diğer halklarla ortak yönetim vb. statü biçimlerinin tartışılması birkaç yıl öncesine kadar imkânsız bir durum olarak görülmekteydi.

Mücadelemizin vardığı bu aşamadan sonra halkımızın bütün kurum, kesim ve bireylerinin şehitlerin vasiyetinin yerine getirilmesi için üzerine düşen görev ve sorumlulukları layıkıyla yerine getirmeleri büyük önem taşımaktadır. Şehitlerimizin çağrısı her zaman halkı öz mücadelesini sahip çıkması olmuştur. Siyasal, ulusal iradenin temsili, anadilde eğitim ve diğer hakların elde edilmesi için özgür alanların savunulması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bunun için şehitler ordusu Bethnahrin’in karanlık güçlerinden temizlenmesi için savaşmaya devam edecektir. Halkımız da bu savaşa farklı cephelerden destek ve katkı sunmalıdır. Ninova Ovası’nın, Gozarto’nun yeniden inşaası ve kalkındırılması, yaşamın her alanda canlandırılması halkımızın asıl varlık ve geleceğe ilişkin stratejisi olmalıdır.

Mücadelemizin öncülüğünde birçok halktan savaşçılar Bethnahrin’in özgürlüğü için şehit düşmüşlerdir. Bu şehitlerimiz halklar arasında bağları güçlendiren, zulme karşı isyan eden, çağdaş Spartaküslerdir ve anıları Bethnahrin coğrafyasında yaşatılacaktır. Bütün halkımız ve dünya kamuoyu bilmelidir ki verdiğimiz mücadele bir insanlık mücadelesidir. Çünkü cihatçı, faşist, otokratik ve oligarşik grup ve yönetimler Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkını anavatanından yok etmek için her yola başvurmaktadırlar. Bu barbarlığa karşı halkların ve insanlığın kurduğu cephe Ortadoğu’da büyümekte ve IŞİD barbarlığı ile onun destekçileri, kahraman savaşçılar sayesinde yenilgiye uğramaktadırlar. Zafer mutlaka özgürlüğü için savaşan ve haklı olan halkların olacaktır. Halkımız inanmalı ki şehitlerin yolunda yürüyeceğiz ve mutlaka kazanacağız. Bir kez daha şehitlerimizi saygıyla anarken MUB’a bağlı bütün kurum kuruluşlar başta olmak üzere yurtsever halkımızın her yerde 10 Ekim Şehitleri Anma Günü vesilesiyle etkinlikler yapmaya çağırıyoruz. Şehitlerimizin ailelerine, yakınlarına ve halkımıza bir kez daha baş sağlığı diliyoruz.

Şehitlerimiz, özgürlük mücadelemizin güvencesidirler.

Şehitler ölümsüzdür!

Yaşasın şehitlerimizin öncülüğünde verilen ulusal özgürlük mücadelemiz.

Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB) Başkanlık Kurulu
06.10.2017

Your Commment

Email (will not be published)