Logo

mub-copie-2

MUB: Ortodoks Mezhebine Bağlı Süryani ve Bütün Hıristiyanların Kıyam Bayramını Kutluyoruz

by / 0 Comments / 10 View / April 8, 2018

Ortodoks mezhebine bağlı halkımız ve tüm Hristiyanlar Mesih’in kıyam bayramını 08.04.2018 tarihinde dünyanın her yerinde kutlayacaklardır. Halkımızın bayram hazırlıkları ve bayram ayinlerini kitlesel bir şekilde düzenlemesi değerlerine bağlılığın anlamlı bir göstergesidir. Çünkü şartlar ne olursa olsun kendi bayramlarını kutlama iradesini gösteren, umutlarını canlı tutan ve özgür yaşam iradesini ortaya koyan bir halk hiçbir zaman kimliksizliği kabul etmeyecektir. Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkı Bethnahrin’de yaratığı değerlerini yaşatmak için direnerek varlığını devam ettirmektedir. Ninova Ovasında, Habur’da ve Afrin’de kiliselerin çanları kırıldığında, haçları söküldüğünde, ibadet mekanları yakılıp, yıkıldığında ve insanlar yerlerini, evlerini terk etmek zorunda kaldıklarında da halkımız bayramlarını kutlamaktan vazgeçmemiştir. Çünkü bayramlar halkımızın umutları, inancı ve dirilişinin kimliğidirler. Karanlık dönemlere karşı direnişin ve aydınlığın sembolüdürler.
Halkımız dinsel, ulusal bayram ve değerlerini büyük bir fedakârlıkla yaşatarak köklü bir halk olduğunu göstermiştir. Halkımız bayramları barış, sevgi, dostluk, paylaşım felsefesiyle kutlamaktadır. Ve Mesih’in hak ve adalet olduğuna inanmaktadır. Ayrıca Mesih’in kıyamıyla karanlığın ve zulmün geçici olduğunun, özgürlük zaferinin mutlak olduğunu da kendi dinsel değerlerini yerine getirerek yaşamaktadır. Bu nedenle bütün baskılara rağmen Mesih’in kutsal yolunu terk etmeden hedeflerine doğru kararlı bir şekilde yürümektedir.
Bethnahrin Ulusal Konsey (MUB) adına halkımızın ve bütün Hristiyan Ortodoksların kıyam bayramını kutluyor, nice özgür bayramların umuduyla barış ve sevgi dolu günler diliyoruz. Ayrıca böylesi önemli ve kutsal bayram günlerinde kiliselerde ve toplumsal alanlarda halkımıza hizmet sunan dini liderlerimizi de saygıyla selamlıyor, şehit ailelerini ve halkımızı barbarlara karşı savunan savaşçıları tebrik ediyoruz.

MUB Başkanlık Kurulu
2018.04.07

Your Commment

Email (will not be published)