Logo

mub-copie-2

MUB: Newroz ve Akitu bayramları halkların özgürlük ve ortak yaşam umutlarıdır

by / 0 Comments / 38 View / March 22, 2018

Mezopotamya ve Ortadoğu tarihinin değişik dönemlerinde, zalim imparatorlar ve diktatörler halkların bayramlarını soykırımlarla kana bulayarak herkese korkuyu, teslimiyeti ve köleliği dayatmışlardır. Buna rağmen halkların barış ve özgürlük umutlarını kıramamışlardır. Yenigün anlamına gelen ve baharın gelişini müjdeleyen Newroz’un direniş ateşi bir meşale gibi halkları aydınlatmıştır. Halkların kimliğini ve özgürlük mücadelelerini yoketmek için, 1915’te Hiristiyan halkları soykırımdan geçiren zihniyet, insani hiçbir değer tanımadan dünyanın gözleri önünde vahşetine devam ederek, 2018 yılında Afrin’de soykırım suçlarına yenisini eklemiştir.
Irk ve din ideolojilerini kendi çıkarlarına alet eden ve Türk halkının duygularını sömüren Recep Tayyip Erdoğan, halklara karşı yeni soykırım planlarıyla Enver paşaların, Hitlerin, Musoloninin, Saddamın ve dünyada insanlığa zarar veren ne kadar faşist varsa hepsinin yolunda yürümektedir. Halkların, çocukların bayramlarına, sevinçlerine kin ve nefret besleyen bu unsur, Ortadoğu halkları ve insanlık için büyük bir tehlike haline gelmiştir. Çünkü kafa kesen halkların, emeğini, değerlerini talan eden, çocuk, yaşlı, genç demeden her cinsten, her inançtan, her kimlikten insanları katleden, tarihi eserleri, kültürel zenginlikleri ve tabiatı tahrip eden, kadınlara, kızlara tecavüz eden bir çete ordusunun liderliğini yapmaktadır. Büyük bir suç şebekesi haline gelen Erdoğan diktatörlüğünü durdurmak, tüm insanlığın kaçınılmaz görevi haline gelmiştir.
2018 yılının Newroz Bayramını yasa boğmak ve kuzey Suriye’de gelişen halkların demokratik ortak yaşam umutlarını yoketmek ve tüm Ortadoğu’da faşist bir imparatorluğu egemen kılmak için, Afrin işgal ettirilmiştir. Bu nedenle Mezopotamya halklarının Newroz ve 1 Nisan Akitu Bayramları yara almıştır. Baharın renkleri yağdırılan onbinlerce bombayla soldurulmuş, onbinlerce çocuğun geleceği karartılmıştır. Bilindiği gibi Mezopotamya toprakları birçok kez büyük tufanlar ve insanlık düşmanı zalimler görmüştür. Ancak hiçbir zaman Kürt, Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkların, Ezidi, Alevi inancına sahip olan toplumların özgürlük mücadelesi durmamıştır.
Bu mücadele zafere kadar devam edecektir. Türkiye ve Ortadoğu’da zindanlarda ve heryerde baskılara başkaldıran, direniş cephelerinde özgürlük savaşını veren herkesin Newroz Bayramını kutluyor ve dünya halklarını Ortadoğu’daki ezilen halklarla dayanışmaya çağırıyoruz.

BETHNAHRİN ULUSAL KONSEYİ (MUB)
BAŞKANLIK KURULU
21.03.2018

Your Commment

Email (will not be published)