Logo

%d9%81%d9%87%d8%b1%d8%b3

MUB: Kürt Halkının Newroz Bayramını Kutluyoruz

by / 0 Comments / 50 View / March 20, 2017

İlkbahar bayramı, tarih boyunca Mezopotamya ve Ortadoğu halklarının bitmeyen yaşam umudu ve özgürlük tutkusu olmuştur. Newroz karanlıktan aydınlığa, kölelikten kurtuluşa giden yolun bir sembolü haline gelmiştir. Mezopotamya’nın toplumsal ve tabiat değerlerinin bütünlüğünden oluşan medeniyetlerin ortaya çıkardığı Newroz bayramı, özü itibariyle 1 Nisan Akitu yeni yıl bahar ve bereket bayramıdır, diğer yanıyla Mazlum Doğanların çağdaş direniş destanıdır. Çünkü Mezopotamya ve Ortadoğu’da PKK’nin çıkışıyla birlikte tıpkı tabiat gibi ezilen halkların yeniden özgürlük arayışı tarihi bir ivme ve güçlü bir irade kazanmıştır. Ortadoğu halklarının bayramları, acıları ve sorunlarının çözüm yolu yeni bir yaşam felsefesiyle ortaklaşmıştır. Bu yeni kültür ve yaşam bilinci sayesinde halklar güçlerini, umutlarını birleştirerek, insanlık düşmanlarına karşı mücadele vermektedirler.

Ortadoğu’da dirilen özgürlük ruhu Ninova Ovasında, Şengal’de, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonunda, Türkiye’de, Kürdistan’da hayat bulmaktadır. Zulüme karşı isyan ve direniş büyüdükçe ihanet, teslimiyet, imha, inkâr siyaseti de teşhir ve tecrit olmaktadır. Bölgemizdeki egemen güçler geçmişten günümüze kadar ırkçılığı, dinciliği ve tek tipçiliği halklara barbarca dayatmışlardır. Ancak bahar renkleriyle ve halklar kimlikleriyle coğrafyamızı süslemektedir. Geçmişte olduğu gibi, günümüzdeki diktatörler de herkese teslimiyeti ve ihaneti dayatmaya devam etmektedirler.

Özgür yaşamdan yana olan hiçbir halk, kurum ve birey soykırımcı zihniyet sahibi diktatörlerin sistemlerine boyun eğmemelidir. Ortadoğu halkları ortak gelecekleri için el ele vererek zafere ulaşmaktan başka hiçbir yaşam tarzını kabul etmemelidirler.

Bu temelde yeni yaşam felsefesine öncülük eden ve Ortadoğu halklarını perspektifleriyle aydınlatan Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan’ın, her yerde özgürlük için direnen Kürt halkının Newroz bayramını kutluyoruz.

 

Bethnahrin Ulusal Konseyi MUB

Başkanlık Kurulu

20.03.2017

Your Commment

Email (will not be published)