Logo

sans-titre

MUB: Halkımızın ve Bütün Hristiyan Aleminin Kıyam Bayramını Kutluyoruz

by / 0 Comments / 50 View / April 15, 2017

Mesih’in dirilişi zalimlerin zulmünü teşhir ederek insanlığı aydınlatmaya devam etmektedir. Miladından 33 yıl sonra Mesih’i çarmıha gerenler ve daha sonra havarilerini hunharca katledenler, inananların vicdanında ebediyen cezalandırılarak mahkûm olmuşlardır. Ayrıca bütün dönemlerin zalimleri Mesih’in doğuş ve diriliş günlerini umudun ve özgür bir yaşamın bayramı olmasını engelleyememişlerdir. Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkını ayakta tutan ve bugünlere kadar yaşatan, Mesih’in insanlığa sunduğu yeni yaşam ve temiz ahlak prensipleri olmuştur.

Hristiyanlık tarihinde Mesih’in yolunu seçenlerin uğradıkları barbarca saldırılar nedeniyle Süryani halkı da ağır bedeller ödemiştir. 1915 Soykırımı’nın katil zihniyeti bu dönemde tekrar yoğunlaşmıştır. Irak, Suriye, bütün Ortadoğu ve Afrika’da Hristiyan halklara karşı yapılan katliamlar, uygulanan baskılar ve inkâr siyaseti insanlık dışı yöntemlerle devam ettirilmektedir. IŞİD vahşet örgütünün, Hristiyanlık dininin düşmanlarının temsilcisi olarak başlattığı topyekûn savaş ve soykırım terörü, 6 Ağustos 2014 tarihinde Ninova Ovası’nda, Şubat 2015’te Habur’da büyük bir trajedi yaşatmıştır.

İnsanlık düşmanı aynı zihniyet sahipleri Şengal’de Ezidileri yok etmeye çalışmıştır. Suriye, Irak, Lübnan, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde farklı inanç ve mezheplerden halklara, insanlara karşı yapılan barbarca katliamlar zincirine Stockholm’de 8 Nisan 2017 tarihinde, 9 Nisan 2017 tarihinde de Mısır’da yeni halkalar eklendi. Bir pazar günü kiliselerde ayin yapan Mısırlı Kıptilerin 2 kilisesine karşı yapılan saldırıda onlarca masum insan hayatını kaybetti, birçoğu yaralandı. Böylesi vahşi saldırılarla umudun ve özgür yaşamın sembolü olan Diriliş Bayramı kana bulandırılarak yasa dönüştürülmeye çalışılmaktadır.

Ancak barbarlar bilmelidirler ki, diriliş sonsuz yaşamın ifadesidir. Mesih’in inancını hiçbir güç yok edemez. Çünkü Mesih’in insanlığa gösterdiği yol, bütün inançların bir arada ve barış içinde yaşama felsefesidir. Bu felsefe, günümüzde karanlık güçlere karşı Ortadoğu’da yeniden hayat bulmaktadır. Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu projesiyle bu felsefe farklı din ve inançlara sahip olan halklar tarafından gerçekleştirilmektedir. Atılan bu adım bütün kimliklerin kendini temsil ettiği yeni bir sistemin doğuşunu müjdelemektedir.

Süryani halkının direnişiyle yeni bir sayfa açılmış ve şehitlerin kanıyla onurlu bir tarih yazılmaktadır. Bethnahrin Ulusal Konseyi’nin (MUB) öncülüğünde halkımızın özgürlük mücadelesi büyüdükçe kültürel değerlerimiz de güvence altına alınmaktadır. Aynı zamanda insanlarımızın can ve mal güvenliği için öz savunma iradesi geliştirilmektedir. Düşmanlara inat insanlığa umut olmak için dini ve ulusal bayramlarımızı fedakârlık ruhuyla yaşatacağız. Halkımızın kendi anayurdunda özgür yaşaması için tarihimizden güç alarak kimliğimize, birliğimize sahip çıkacağız.

Bu temelde Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkımızın, dini liderlerimizin, şehit ailelerinin, cephelerde düşmana karşı kahramanca mücadele veren savaşçıların ve Hristiyan aleminin Diriliş Bayramını kutluyoruz. Diriliş bayramı bizim için umuttur, özgürlüktür, direniştir ve onurlu bir yaşamdır. Zafer mutlaka soykırımdan geçirilen Mezopotamya, Anadolu, Ortadoğu ve Afrika halklarının olacaktır.

 

Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB)

         Başkanlık Kurulu

                 14.04.2017

Your Commment

Email (will not be published)