Logo

img_3616

MUB Halkımızın Özgürlük Öncüsüdür

by / 0 Comments / 76 View / June 18, 2017

Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB), Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkının ulusal özgürlük öncüsü olarak yeni bir yaşamı temsil etmektedir. 1980’li yılların sonlarından itibaren egemen güçlerin imha, inkar siyasetine karşı düşünsel, örgütsel ve eylemsel bir çıkış yaparak çözümsüzlüğe ve teslimiyete karşı direniş tarihini yazmaya başlamıştır. 1980’li yıllarda ülkemizdeki koşullar halkımızın göç ve vatansızlaşştırılmasından başka bir seçenek sunmuyordu. Bölgemizdeki çatışmalar ve diktatörlerin faşist uygulamalarıyla halkımız hızla ülkesinden göçertiliyordu. İmha ve yok oluş siyaseti halkımızın varlığını tarihten silinme eşiğine getirmişti. Umutsuzluk, çaresizlik, kader olarak kabullenmeye başlamıştır.

Mücadelemizin ilk adımıyla halkımızın bu durumuna ve egemen güçlerin imha siyasetine karşı bir isyan başladı. Bölgemizde Kürt halkının özgürlük mücadelesi ve devrimci demokratik hareketler mücadelemize çözüm yolunu gösteren aydınlatıcı bir rol oynadılar. 1990’lı yıllarda vatansızlaşmaya karşı geliştirilen örgütlenmeyle ülkeye dönüş hamlesi başlatıldı. Düşünsel, örgütsel yapılanma mücadelemizin siyasal, ulusal niteliğini günbegün güçlendirdi. Çünkü halkımızın içinde bulunduğu belirsiz, kaos ve ölümcül gidişata yeni bir yaşamın çözümü ortaya konulmuştu.

Bu zor ve kararlı yürüyüşümüz kısa bir süre içerisinde halkımızın farklı kesimleri arasında yayılıp umutla karşılandı. 2000 yılının Haziran ayında Bethnahrin dağlarında ilk kongremiz gerçekleştirildi. Bethnahrin Özgürlük Partisi(GHB)’nin kuruluşuyla tarihi, siyasal ve ulusal bir adım atıldı. Bu nedenle 18 Haziran 2000 tarihi mücadelemiz açısından bir milattır. İlk düşüncelerden bir arkadaş grubunun iradelerini birleştirip örgütlü bir faaliyete başlama iradesinden siyasal bir öncülüğe ulaşıldı. Bethnahrin Özgürlük Partisi’nin kuruluşuyla ulusal birliğin ve öncülüğün temeli atıldığı gibi geniş yapılanmaların da önü açılmış oldu.

Kısa bir sürede meydana gelen gelişmeler çerçevesinde halkımızın ihtiyacına cevap vermek, bütün isim, mezhep ve Bethnahrin’in her parçasındaki halkımızı temsil etmek amacıyla yeni bir yapılanmaya gidildi. Bethnahrin Özgürlük Partisi’nin 2. kongresinde alınan bir kararla Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB) kuruldu. Ülkemizin her parçasında ve halkımızın her kesiminin ulusal birlik ve ortak kurtuluş bilinciyle kurulan MUB her gün yeni kazanım ve gelişmelerle geleceğe emin adımlarla yürümektedir. Siyasi, askeri, kültürel, toplumsal, kadın, gençlik ve diğer birçok alanda onlarca kurum, kuruluş MUB’nin öncülüğünde güçlü bir mücadele vermektedirler. Bu mücadelenin öncülüğünde halkımız uluslararası düzeyde tanınmaya, sesini duyurmaya başlamıştır. Kendi anavatanında, kendi iradesiyle ve verilen şehitlerin kanıyla siyasi statüsünü kazanmaktadır.

MUB, oluşturlan kurumlar ve ona katılan yapılar ile halkımızın geniş desteğiyle şehitlerimizin kahramanca vatanlarına ve halkın değerlerine sahip çıkma temelinde oluşturdukları yarttıkları destanla büyümektedir. MUB’nin 18. Yıldönümünü karşılarken bütün halkımızı verilen mücadelenin öncülüğünde birleşmeye, yeni tarihi yazmanın cesaret ve iradesini göstermeye çağırıyoruz. Ayrıca halkımızın bütün kurum kuruluşlarını ulusal birlik için ortak adımlar atmaya davet ediyoruz. Dönem, halkımız egemen güçlerin yönetiminden kurtarıp kendi kendini yönetebilecek bir siteme kavuşturma ve özgürlüğünü kazanma dönemidir. Mücadelemizin yeni plan ve hedeflerini gerçekleştirmek, ezilen halklarla birlikte demokratik, eşitlikçi bir yaşamı inşa etmek inancıyla zafere ulaşacağız. Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB)nin kuruluşu ve özgürlük mücadelesi halkımıza kutlu olsun.

 

MUB Başkanlık Kurulu

         18.06.2017

Your Commment

Email (will not be published)