Logo

mub-copie-2

MUB: Bir Nisan Akkitu yeni yıl bayramı Mezopotamya halklarına kutlu olsun

by / 0 Comments / 59 View / April 1, 2018

Mezopotamya tarihinin ve insanlığın ilk Akkitu bayramı, binlerce yıl önce yeni yaşam olarak halklar tarafından kutlanmıştır. Çünkü Bir Nisan kış karanlığından çıkışı, baharı ve aydınlığı karşılama umuduyla yeni yaşamın simgesi olmuştur. Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkımız da Ortadoğu’nun tüm halklarıyla birlikte her zaman Bir Nisan’ın diriliş ruhuyla beslenmişlerdir. Doğa ve toplumsal felaketlere karşı devamlı umutlarını canlı tutmakla kötü ruhlu güçlere karşı ayakta durabilmişlerdir.

Günümüz medeniyetlerinde Bir Nisan Bayramı olarak bilinen Akkitu Bayramı, egemen güçlerin Mezopotamya ve Ortadoğu’ya dışarıdan yaptıkları müdahaleler sonucunda birçok değer gibi Bir Nisan’a da başka bir anlam kazandırılmıştır. Sümer, Akad, Babil, Asur, Kalde uygarlıklarından 13 gün boyunca farklı etkinliklerle kutlanan Akkitu Bayramı, Mezopotamya’nın toplumsal yaşamında siyasi ve askeri konumunu da ortaya koymuştur. Toplumun her sınıfından kralına kadar insanların katıldığı şölenlerle, siyasi, dini, kültürel simgelerle temsil edilmiştir. Ortadoğu halkları için baharın gelişini, bereketi ve mutluluğu ifade eden Bir Nisan aynı zamanda her bireyin kendini duyguda, düşüncede ve yaşamda kendini yeniden örgütleme vesilesi olmuştur.

Bir Nisan halkımız ve Ortadoğu halkları için tarihsel, kültürel bir değer olduğu kadar ulusal bir nitelik de taşımaktadır. Ancak halkımızın birliğine, kimliğine ve emeğiyle yarattığı bütün eserlere kaynaklık eden iradeye çok yönlü bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yapılan saldırılarla halkımızın kültürüne, duygu ve düşünce dünyasına, birlik iradesi zedelenmiştir. Bu nedenle halkımızın birçok eseri ve değeri yozlaştırılmıştır. Egemen güçler ya zorla ya da asimilasyon ve çarpık eğitim metodlarıyla halkımızın tarih hazinesini talan etmişlerdir. Egemen inkârcı siyasetleriyle Bir Nisan ve diğer bütün toplumsal eserlerimizi bir bir kaybettirmeyi esas almışlardır. Yüzyıllardan beri devam eden bu siyaset, halklara büyük zararlar vermiş, demografik ve kültürel değişimeler sebep olmuştur.

Ortadoğu’daki statükocu güçler ayrımcı zihniyetleriyle oluşturdukları imhacı ideolojiler sonucunda dinsel ve etnik kimlikler kutuplaştırılmıştır. Bu siyasetle halklar, farklı inanç sahibi topluluklar birbirine düşman edilmiş ve egemen güçler kurumsallaşarak halkaların tüm değerini gasp ederek, iradelerini esir almışlardır. Bu amaçla halkları temsil eden bayramları ve kültürel etkinlikleri yasaklamıştır.

Bethnahrin Ulusal Konseyi olarak binlerce yıldan beri halkımızın değerlerine yapılan saldırı ve tahribatlara karşı mücadele vermekteyiz. Akkitu Bayramında ulusal ve kültürel sorumluluklarımızı hatırlamakla, tarihimizin derinliklerinde yatan değerlerimizin bilincine de ulaşırız. Tarihten günümüze kadar İnsanlığın Beşiği olarak tanımlanan Mezopotamya, uygarlığımızın merkezidir. Bu merkezde gelişen ve tüm dünyaya yayılan medeniyetler, halkımızı modern çağ olarak tanımlanan 21. yüzyıla kadar yaşatıp getirmiştir. Ortadoğu’nun içinde bulunduğu bugünkü savaştan ezilen halkların mutlaka zaferle çıkacağı günler yakındır. Yeni Ortadoğu’da halkımız da diğer ezilen halklar gibi Bir Nisan Bayramı ve ulusal kimliğiyle özgürlüğünü mutlaka kazanacaktır. Akkitu Bayramı’na ulusal birlik iradesiyle halkımız her yerde sahiplenmeli ve özüne göre kutlamalıdır. Bu temelde Akkitu Bayramı Mezopotamya’da ve diasporada halkımızın tüm kesimleri için yeniden direnişin, ulusal birliğin ve özgür bir geleceğin ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Anayurdumuzda ulusal ve dini bayramlarımızı gelecekte daha görkemli kutlayacağız. Bu umutla halkımızın Bir Nisan Ulusal Bayramını kutluyor ve herkesi görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz.

MUB Başkanlık Kurulu
2018.03.31

Your Commment

Email (will not be published)