Logo

%d9%81%d9%87%d8%b1%d8%b3

MUB: 1 Nisan Akitu yeniyıl bayramı halkımıza kutlu olsun

by / 0 Comments / 21 View / March 30, 2017

Mezopotamya uygarlığı ve insanlığın en eski bayramlarından 1 Nisan Akitu Bahar Bayramının 6767. Yıl dönümünü yeniden diriliş ve özgürlük umutlarıyla halk olarak kutluyoruz. 1 Nisan Akitu Yeni Yıl Bayramı, tabiatın canlanmasını, bereketi, karanlıktan aydınlığa çıkışı müjdeleyen, toplumsal coşkuyu simgeleyen nadide tarihi ve kültürel günlerden birisidir.

Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkının kendi anavatanı Bethnahrin‘de geliştirdiği medeniyet eserleriyle adını her nesneye kazımıştır. Asırlardan beri egemen güçlerin gerçekleştirdiği imha hareketleriyle, bu köklü halkın kültürel zenginliği yok edilememiştir. Ancak birçok değer ve eser gibi 1 Nisan Akitu bayramı da yozlaştırılarak etkisizleştirilmiştir. Halkımızın içerisinde işletilen bölücülük siyaseti kendi tarihiyle çelişme anlayış ve yaklaşımlara zemin oluşturmuştur. İsimsel, mezhepsel ve coğrafik parçalanmışlık halk kesimlerinin birbirlerine ve ortak değerlerine yabancılaşmalarına sebep olmuştur. Bu gerçekliğin en çok kendini gösterdiği değerlerden biriside 1 Nisan bayramıdır.

Halkımızdan kendine Asuri diyen kesim 1 Nisan’ı sadece kendi bayramları olarak görürken, diğer kesimlerin de bu algıyı kabullendikleri ve 1 Nisan’ı kendi bayramları olarak yürekten hissetmeyip ve kutlamadıkları görülmektedir. Bilindiği gibi 1 Nisan Akitu Bayramı milattan önce binlerce yıllık tarihe sahiptir. Halkımızın sahip olduğu tarihin başlangıcında bugünkü isim, mezhep farklılıkları ve ayrılıkları yoktu. Halkımız bütün değerlerini ortak emekle yaratarak insanlık tarihinde görkemli bir rol oynamıştır. Yaratılan değerlere onurla sahip çıkmak davranışları sergilemek yerine, özünden kaçış yollarını aramanın bir faydası ve anlamı olmadığı gibi, kendi kendine yabancılaşmayı da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden halkımızın birçok tarihi, kültürel eseri sahipsiz kaldığı için başkaları tarafından kullanılmaktadır. Sahipsiz kalan on binlerce eserimiz dünya müzelerinde sergilenmekte ve geri kalanlar da IŞİD ve benzer zihniyete sahip olan vahşi güçler tarafından yapılan saldırılarla tahrip edilmektedirler.

Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB) öncülüğünde verdiğimiz mücadeleyle tarihimize, kültürümüze, halkımızın ve anayurdumuzun birliğine sahip çıkmayı esas almaktayız. 1 Nisan Akitu Yeni Yıl Bayramı da Bethnahrin coğrafyası ve onun medeniyetleri gibi, halkımızın bütün kesimlerinin ortak bir değeridir. 1 Nisan Akitu Bayramı tabiatın yeniden yeşermesini ve kendini rengarenk süslemesinin sembolüdür. Hristiyanlığın doğuşu da insan ruhunun kendini kötülüklerden arındırmayı temsil etmektedir. Günümüzde tabiatın diriliş bayramı olan 1 Nisan ruhunu, Mesih’in yeni yaşam felsefesinin prensipleriyle bütünleştirerek, ulusal birliğin temel kaynakları haline getirmeliyiz. Çünkü 1 Nisan halkımızın her ferdinin ulusal birlik ve özgürlük bayramıdır. Baharın gelişini ulusal özgürlük direnişini ortak duygularla ve büyük bir mücadele ruhuyla kutlamayı bir görev olarak bilmeliyiz. Bu temelde Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkının ve Ortadoğu halklarının 1 Nisan Akitu bayramını kutluyoruz.

Yaşasın 1 Nisan Akitu Bayramı
Yaşasın Halkımızın Ulusal Birlik Mücadelesi

Bethnahrin Ulusal Konseyi MUB
Başkanlık Kurulu
30.03.2017(6767)

Your Commment

Email (will not be published)