Logo

hnb-amblem-jpeg-2006

HNB: Baskılarla kadın iradesi tutsak alınamaz

by / 0 Comments / 20 View / November 2, 2016

Barış sürecini bitiren AKP hükümeti Kürt halk özgürlük mücadelesine, muhalif kesimlere, akademisyenlere, aydınlara, gazetecilere, kadınlara ve tüm karşı anti demokratik uygulamalarla büyük bir saldırı kampanyası başlatmıştır.

25.10.2016 tarihinde Diyarbakır belediye eşbaşkanları Gülten Kışanak, Fırat Anlı göz altına alınarak tutuklanmıştır. Bu uygulamayı protesto etmek amacıyla toplanan kitleye ve özellikle kadın milletvekillerine, yöneticilerine karşı çevik kuvet tarafından şiddet uygulanmıştır. KJA dönem sözcüsü Ayla Ata Akat’da bu gösteriler sırasında gözaltına alınarak tutuklanmıştır. Bu erkek sisteminin halklara ve bütün kadınlara karşı geliştirdiği bir onursuzlaştırma savaşıdır. AKP hükümeti talan ve gasp hareketiyle halkları ve kadınların temsilini ortadan kaldırmak istemektedir. Bu uygulamalarla erkek egemen şiddetin yolunu açmak köleci bir yaşamı dayatmaktadır.

Onlarca kadın kurumu, haber ajansı ve dergiler kapatılarak ve halkların iradesiyle seçilen belediyelere kayyumlar atanarak, demokratik siyasetten yana olan herkesin iradesi tutsak alınmaya çalışılmaktadır. Erdoğan’ın başını çektiği faşist zihniyetin amacı, kadın direnişini boşa çıkarmak ve örgütlenmesini engellemektir. AKP hükümeti erkek egemen zihniyetiyle kadınları şiddete, baskıya, tecavüze ve linç girişimlerine karşı savunmasız bırakmaktadır. Kadının haksızlığa karşı mücadelesini, özgürlüğe olan savaşını ve direnişini hazmedemeyen AKP hükümeti devletin kurumlarını, araçlarını kadına karşı acımasız bir şekilde her alanda kullanmaktadır.

Gülten Kışanak, Ayla Ata Akat ile insan haklarından, özgürlüklerden, demokrasi ve barıştan yana olan onbinlerce kadının üzerindeki baskılara son verilmesi ve tutsak olanların hemen serbest bırakılmasını ve devletin anti demokratik, hukuk dışı yaklaşımlara bir an önce son vermesini talep ediyor ve bu uygulamaları şiddetle kınıyoruz. Türkiyede yapılan insanlık dışı baskıları durdurmak için, uluslararası gü.leri ve kadın kurumlarını harekete geçmeye davet ediyoruz. Ayrıca Asuri-Süryani-Keldani halkı ve kadınlarına karşı 1915’te gerçekleştirilen soykırım ve inkar bugünde Türkiye Devleti tarafından farklı inançlara, kimliklere, halklara ve kadınlara karşı devam etmektedir. Süryani-Asuri-Keldani-Arami kadınlarının özgürlük mücadelesini veren HNB olarak, her alanda barış, adalet ve özgürlük için mücadele veren kadınlarla birlikte, Saray emrindeki militarist gü.lerin şiddetine karşı direnmeye devam edeceyiz. Bu temelde halkımızın ve diğer halklarının tüm kadınlarını TC’nin insanları köleleştirme siyasetine karşı el ele vermeye ve zalimlerin saltanatına son vermeye çağırıyoruz.

Yaşasın Kadının Onurlu Mücadelesi

Yaşasın Demokrasi ve Özgürlük

 

(Bethnahrin Kadın Birliği) HNB

02.11.2016

Your Commment

Email (will not be published)